Сећање на Десанку Максимовић

"Да би оплеменио и облагодарио људску расу, Бог, с времена на време, шаље на земљу велике и благородне душе. Једна од таквих била је и наша Десанка Максимовић", написао је на Ђурђевдан 1993. године епископ шабачко - ваљевски Лаврентије.

У сали Библиотеке, 23. марта 2013. године, у сарадњи са ученицима Средње угоститељско - туристичке школе и професорком српског језика Бранкицом Манојловић, Библиотека је обележила две деценије од смрти највеће српске песникиње. Ученици су презентовали њен живот, рад и успехе у књижевности и рецитовали њене песме, а библиотекар Љиљана Ракић је представила Десанку Максимовић из једног другог угла износећи неке детаље из Десанкиног приватног живота о којима се мало зна.

Показало се да је презентација била успешна, због тога су организатори одлучили да 23. априла 2013. године, поводом Међународног дана књиге и ауторских права, приреде својим суграђанима књижевно вече  "Сећање на Десанку Максимовић".