Предавање " Породица - како је сачувати, отац љубави и поверења"

У сали Библиотеке, 22. септембра 2015. године представљена је књига "Породица - како је сачувати, отац љубави и поверења" Недељка В. Јовића. Аутор, Недељко Јовић, дипломирани психолог из Београда, говорећи о овој књизи одржао је и предавање на исту тему, која је у сваком случају врло актуелна и важна и данас иако је књига изашла 2010. године. Акредитацију за предавање је одобрио "Завод за унапређење образовања и васпитања" при Министарству просвете.

Професор Владета Јеротић написао је рецензију за ову књигу, у којој је истакао пуну вредност ауторовог дела, с обзиром на неопходност обнове породице данас, обзиром на актуелност нових односа мушкарца и жене у савременом друштву, самим тим и у односу на децу и урушавање породице као основне ћелије друштва данас. Професор Јеротић каже: " Када Недељко Јовић с правом пише да "...деца траже хероја јер им је потребан ауторитет", поставља се тешко питање, како ће данашњи родитељи, несигурни у себе и у љубав другог партнера, пружити своме детету, у раном детињству ( најкасније до пете године ) слику хероја стварног ауторитета, када га они сами не поседују? На основу личног искуства аутора и његове хришћанске вере, тек квалитетним обнављањем хришћанског живота  у савременој породици - наручито у тој породици обновљена улога О(о)ца, једино је јемство обнављања квалитетне породице у будућности."

Недељко Јовић је провео присутне кроз различите теме говорећи о браку, љубави, вери, о оцу као учитељу, хранитељу, као свецу и закључио да истинско очинство лежи у љубави и одговорности. Највећи акценат је стављен на веру, али не само у себе и самоспознају, већ хришћанску веру, " ...као најзначајнији део на вертикали Крста, на чијем је врху владао Бог..."

Библиотекар, Љиљана Ракић, заокруживши ово предавање и дискусију која се развила, навела је Јовићеве речи: " Прихватање одговорности за друге, посебно за оне који су преслаби да се брину о себи, брига за њихову духовну и телесну добробит укорењена у љубави лишеној себичности - такво је очинство круна мужевности, знак зрелости мушкарца. "