Ужичке кириџије и рабаџије аутора Данила Станојевића

У пуној сали Библиотеке, у четвртак, 1. октобра, одржана је промоција књиге " Ужичке кириџије и рабаџије" чије је аутор Данило Станојевић. Подржавајући културну баштину и историју златиборског краја као издавач ове књиге појављује се библиотека " Љубиша Р. Ђенић" из Чајетине. Књига је издата крајем августа 2015. године.

Данило Станојевић се и овом књигом представио као искусни хроничар, истраживач и првенствено као заљубљеник у свој завичај. То, да обожава свој крај и људе доказао је дугим истраживачким радом, бележећи и скупљајући материјал, склапајући га у једну питку, лако читљиву целину, тако да " Ужичке кириџије и рабџије" представљају један мали подсетник и споменик овим занатима и људима који су се њима бавили.

Данило Станојевић је добитник Октобарске награде града Ужица за 2014. годину коју је добио за изузетне резултате и допринос у проучавању завичајне историографије и антропогеографије. Своја дела објављује у " Ужичком зборнику", " Историјској баштини" и " Пожешком годишњаку". Аутор је књига : " Љубање и Збојштица" ( 2003), " Топаловићи у Скржутима" ( 2008), " Златиборци у војсци Кнежевине Србије 1815 - 1878" ( 2008), " Стојановићи из Криве Реке на Златибору " ( 2010) и " Становништво Златибора у 18. и у првој половини 19. века " (2013). Коаутор је књига " Летопис основне школе у Љубањама " ( 1999) и " Синђићи у Стапарима, Биосци и Овчињи" ( 2006).

Рецензент др Илија Мисаиловић истиче: " Највећа вредност рада су теренска истраживања која је аутор забележио од ретких казивача и тако их сачувао за будуће генерације. Записао је и многе кириџије и рабаџије по златиборским селима који су својим мукотрпним радом издржавали породице и спашавали су их од глади која је била стална претња многим планинским домаћинима. На тим честим путовањима дешавале су се разне згоде и незгоде које су сачуване у бројним анегдотама које показују домишљатост и сналажљивост златиборског сељака."

Програм представљања књиге " Ужичке кириџије и рабаџије" био је добро осмишљен и шаренолик. Поред аутора Данила Станојевића и рецензента др Илије Мисаиловића који су говорили о књизи, присутни су могли уживати у звуцима фруле и добрих старих српских песама које је изводио Огњен Брковић, ученик из Шљивовице, здравичар Милован Мића Стојановић обратио се присутнима добром здравицом, а анегдоте које је записао аутор и делове из књиге презентовала је Мирјана Лопин Дризо.

Библиотекарка, Љиљана Ракић, на крају дружења је рекла: " Књигом " Ужичке кириџије и рабаџије" Данило Станојевић подигао је најлепши писани споменик свим кириџијама и рабаџијама ужичког краја. Исцрпним истраживањима, успео је да прикупи податке о овим великим " обичним" људима. Ово је хроника једног времена и људи о њему..."