Српско писмо и језик кроз историју

"Код сваког су народа најсветије ове три ствари: закон, језик и обичаји; тим се народи један с другим рођакају и један од другог разликују. Како народ изгуби те три светиње, он изгуби и своје име"

Вук Стефановић Караџић

У сарадњи са "Музејем језика и писма Тршић" од 17. маја у сали Библиотеке је отворена фото - документациона изложба " Српско писмо и језик кроз историју", ауторке мр Дајана Ђедовић, која је део сталне поставке Музеја у Тршићу. Као и Библиотека кроз неговање, промоцију и пласирање ерског хумора "Музеј језика и писма Тршић" кроз ову поставку популаризује језик у смислу Нематеријалног културног наслеђа. Библиотека и Музеј су већ и раније сарађивали тако да ова поставка преставља наставак успешне сарадње ове две установе.

Ана Чуруговић, кустос, етнолог и антрополог Музеја језика и писма Тршић, говорила је ђацима ОШ "Димиртије Туцовић" о значају нашег језика и писма. По Аниним речима од када је отворен Музеј језика и писма у Тршићу 2011. године, од тада је и изложба Дајане Ђедовић део сталне поставке Музеја. Она је, развој нашег језика који је  био јако комплексан у историјском смислу,представила пријемчиво и одговарајуће свим генерацијама и најразличитијој публици.

У оквиру изложбе приказана су писма која су се користила у Србији од 9 века: глагољица, ћирилица и латиница. Престављени су и најистакнутији реформатори српског језика и писма: Ћирило и Методије, Климент и Наум, Доситеј Обрадовић, Сава Мркаљ, Лука Милованов, Јернеј Копитар и Вук Стефановић Караџић. Поред тога, ауторка је кроз истраживање ове теме била у поседу низа докумената писаних различитим писмима, а Ана Чуруговић је све присутне упознала са самим Тршићем и животом и радом Вука Стефановића Караџића коме је Музеј посвећен.

"Ми се у оквиру Музеја, заиста трудимо да, не само кроз изложбе већ и кроз друге програме, говоримо о језику као о важном чиниоцу културе, а и као о важном носиоцу идентитета", истиче Ана Чуруговић. "Кроз овакве изложбе приближавамо наш језик младима, дајемо важне одговоре и настављамо сарадњу са вашом библотеком коју смо започели када је у питању нематеријално културно наслеђе."