"Светлописом кроз прву српску ваздушну бању", изложба старих фотографија Златибора

"Светлописом кроз прву српску ваздушну бању" је назив изложбе старих фотографија Златибора чији је аутор Снежана Ђенић, историчар и истраживач културне баштине златиборског краја. У великој галерији Чиготе, од 13. јула, изложено је око 80 фотографија које имају за циљ да испричају једну причу из прошлости, сведоци времена о почетку и развоју туризма на Златибору. Са старих фотографија предела, људи, лепоте Златибора, почиње документована прича о овој планини која заслужује да буде на врху туристичких дестинација Србије.

Радећи, истражујући и припремајући Светлопис ауторка, Снежана Ђенић, је посетиоцима Чиготе и многобројним туристима кроз фотографије приказала Златибор с краја деветнаестог и почетка двадесетог века. Светлопис (који и сам магично звучи, старовременски и типично српски) је хроника Златибора и вредна баштина.

Изложба "Светлописом кроз прву српску ваздушну бању" је настала 2013. године и први пут је изложена на свечаној академији поводом прославе 120 година туризма на Златибору, затим у Библиотеци "Љубиша Р. Ђенић", затим се нашла у Београду, Пожези и Ариљу, а сада је изложена баш у Чиготи, не случајно, јер је и Чигота промотер правих вредности.

"Чигота је право место где би требало да стоји стална поставка ове изложбе јер она на исцрпан и репрезентативан начин управо говори и о најзначајнијем сегменту туризма а то је лечење или здравствени туризам који је у основи рада Чиготе. Здрвље, снага и лепота свакодневно су заступљени у нашем раду а и представљени су и на фотографијама ове изложбе", рекла је Мирјана Црнчевић, библиотекар саветник на отварању изложбе и подвукла да ће ова изложба у галерији Чиготе моћи да се види до Нове године.

Ауторка Светлописа, Снежана Ђенић, обратила се речима:

"Ова изложба је својеврстан покушај да путем сачуваних "светлосних записа", боље схватимо једно време, да га доживимо са свим његовим благодетима и невољама, да упознамо ондашње људе који су својим сензибилитетом успостављали другачије односе, имали другачије вредности, другачије изгледали и мислили, да упознамо њихова лица, њихов живот, потребе, занимања, веровања и да на тај начин видимо носталгично лице неког сасвим другачијег света...

...То је време које не смемо заборавити јер је достојно нашег трајног памћења. Велика дужност свих нас је да оживимо слику прошлости, у којој су трудољубивост, добре намере и вредна дела видљиви, тако да постају део колективне меморије једне епохе, а то сигурно представља снажан услов опстанка и темељну одредницу наше будућности."

Фотографија  Самир  Аслани