Изложба "Загрљај дрвета и камена" професора Видана Николића

Изложба скулптура "Загрљај дрвета и камена" професора Видана Николића отворена је 19. априла, у Сали библиотеке и биће отворена до 28 априла.

Видан Николић је филолог, доктор наука, универзитетски професор и књижевник. Поред стручних књига из науке о језику, пише приповетке и романе. Такође је и самоуки вајар. Склуптуре ваја од материјала које проналази у природи, на обалама Дрине, Рзава, у шумама Златибора, Таре...дакле , из ужичког краја. Склуптуре су најчешће од корена дрвета, или камена ураслог у корен дрвета.

Видан Николић иза себе има четири самосталне изложбе, у Сарајеву 2002, Словачкој 2012, Пољској 2012, и Румунији, Темишвар, 2016. У организацији ове последнје изложбе у Темишвару, свој скромни допринос, дала је и библиотека "Љубиша Р. Ђенић". Видан Николић је излагао и широм србије, учествовао на више колективних изложби, а учесник је и више ликовних колонија.

Изложба малих и средњих склуптура др Видана Николића је заиста несвакидашња поставка, како  и сам назив говори "Загрљај дрвета и камена", представља нераскидиву везу човека и природе, трагање за постојањем.

Аутор инспирацију проналази у дрвету као извору живота, у коренукао симболу рађања, и камену као симболунепролазности, светрајања. На први поглед склуптуре изгледају као да су рађене од слоноваче, као да су тој снази тог ретког материјала и саме црпиле снагу.

Оне су разигране, буде машту, кријући у својим чворовима годове трајања. Симболике има и у њиховим називима: Плен, Мајка, Праисторијски мачак, Виолиниста, Сирена, Бацач камена...

Николић је својим вештим рукама, у дрвету и камену, исклесао нове приче које говоре саме за себе.

Фотографија: Драган Никић