Шта све знаш о традицији златиборског краја?

Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" у сарадњи са ОШ "Димитрије Туцовић" и предшколском установом "Радост" из Чајетине су у среду, 21. фебруара, уприличили едукативни час основцима и предшколцима. Циљ овог часа био је да се деца боље упознају са обичајима, етнологијом, кућама, шта је пинтор, о вештицама и алама... златиборског краја.

У сали библиотеке, о свим овим интересантним темама, предавање је одржао Драган Цицварић, виши кустос Музеја "Старо село Сирогојно". Цицварић је као аутор и коаутор више публикација намењених деци, у издању Музеја на отвореном "Старо село" Сирогојно,  кроз слику и речи прилагођене овом узрасту између осталог рекао:

"Ове књиге су намењене вама који одрастате када се народна традиција убрзано мења и полако нестаје. Циљ нам је да преносећи знање са генерације на генерацију, заједно са вама, нашу прошлост што дуже сачувамо од заборава.

Надамо се да ће вам одабране теме на првом месту бити занимљиве, али и да ћете кроз текстове, илустрације и фотографије које смо пажљиво осмислили за вас сазнати нешто о прошлости нашег народа..."

Деца су могла сазнати о традиционалној храни и музици, градитељству, митским бићима, занатима и другим интересантним темама које су карактеристичне за златиборски крај. Наравно, деца су узела активно учешће у промоцији и представљању ових књига.

"Све теме су им јако блиске и то доказује да су наша деца васпитавана тако да воле свој крај и поштоју своје историјске корене чувајући нашу баштину. Ми смо им само помогли, кад кажем ми, мислим и на Бојану Богдановић која је заједно са мном радила ове публикације, да кроз дивне илустрације Марине Веселиновић и наше текстове, надограде своје знање", рекао је Цицварић.