Гостовање добитника НИН-ове награде за 2017. годину

У мноштву књижевне продукције и књижевних награда код нас, једна се ипак издваја, траје и опстаје најцењенија на нашим просторима. Реч је о књижевној награди критике за најбољи роман године, коју додељује недељник НИН. Откада је додељена први пут, давне 1954. године Добрици Ћосићу за роман "Корени", ова награда успева да одржи један висок и захтеван ниво у књижевности.

У сарадњи са Специјалном библиотеком Чиготе, 8. јуна имали смо част да угостимо 64. добитника НИН-ове награде Дејана Атанацковића, који је за роман "Лузитанија", добио ово престижно признање.

Дејан Атанацковић је признато име у свету уметности и изван наше земље. Од деведесетих реализује самосталне изложбе и кустоске пројекте. Овај уметник, иначе рођен 1969. године у Београду, предаје више предмета из области визуелне уметности и културе на универзитетским програмима у Фиренци и Сијени и сарађује са тамошњим Музејом природних наука.

Његов првенац "Лузитанија" замишљен је као утопијски роман. Изашао је у издању Бесне кобиле из Београда, прошле, 2017. године.

Аутор истиче да је ово његов први роман, али исто тако да је сам његов настанак захтевао доста времена и рада. Такође наводи да су се у ту причу уплеле многе ствари које имају везе са његовим претходним, као и са садашњим радом, радом са студентима, са психијатријским пацијентима...

Поред Атанацковића, гошћа је била и Ана Стишовић Миловановић која нас је из угла књижевног критичара упутила у књигу коју смо представили.