Љубеновићева сатира, још једном одушевила Чајетинце

У уторак, 9. априла, Библиотека "Љубиша Р. Ђенић", била је домаћин афористичару, сатиричару и писцу за децу - Бојану Љубеновићу. Наиме, он се чајетинској публици представио у два наврата у само једном дану. У преподневним часовима, ученицима ОШ "Димитрије Туцовић", представио је своју нову књигу за децу "Луна, мала тениссерка", која је добила награду Доситејево перо, док су вечерњи часови били резервисани за промоцију, Љубеновићеве, такође нове књиге "Србијо, Бог ти помого".

Иако по образовању правник, Бојан Љубеновић 1998. креће да се бави новинарством и писањем. Афоризме почиње да објављује у „Београдским новинама“, а потом и у читавом низу сатиричних часописа, попут „Ошишаног јежа“, „Данге“ и „Етне“, а 2010. године прелази у „Вечерње новости“ на место уредника стране хумора и уредника рубрике „Тако рећи незванично“ или скраћено ТРН, где ради и данас.

Његови афоризми и приче превођени су на бугарски, мађарски, македонски и италијански. Редован је сарадник сатиричног електронског часописа „Етна“, и сатиричног портала „Њуз.нет“.Заступљен је у бројним антологијама сатире.

Члан је Удружења књижевника Србије и Београдског афористичарског круга. Иза себе већ има велики број објављених дела. Ту су књиге афоризама попут „Писма из Београда“, „Поцепани сунцобран“, „Београд live“, „Љубав за понети“, затим афоризми за децу „Смејалице“, политички афоризми у књизи „Трн у оку“. Сатиричне приче су објављене у књизи „Трипут сечем и опет кратко“.

Задњих година, посветио се и дечијем стваралаштву, па тако настају „Књига за заљубљене дечаке“, „Књига за заљубљене девојчице“, „Црвена звезда, мој фудбалски клуб“, „Партизан, мој фудбалски клуб“, као и књиге из серијала „Кад порастем бићу...“. То су „Уки, мали фудбалер“, „Вук, мали глумац“ и „Луна, мала тенисерка“.

Љубеновић је за свој рад вишеструко награђиван: као млади сатиричар, за допринос српској сатири, за најбољу кратку причу... За афоризме је добио више награда, само на конкурсу за најбољег афоричтичара који објављује наша библиотека је два пута освојио 1. место – 2013. и  2018. год. Награду „Златна значка“, коју додељује Културно-просветна заједница Србије је добио 2018. године.

На почетку промоције аутор се најпре, са неколико речи, осврнуо на његову ранију књигу „Писма из Србије“, јер се књига „Србијо, Бог ти помого“ на неки начин, надовезује на њу. Заправо, концепт прве књиге је заснован на писмима анонимног странца, који својима у иностранству извештава о стању у Србији, за њега "чудној" земљи. Наставак сатиричног стваралаштва, Љубеновић, отелотворује кроз књигу „Србијо, Бог ти помого“, где овога пута судбину Србије исповеда из перспективе српског сељака. Наиме, Тодор Трајковић, шумадијски сељак из Милошева, одлучује да пише дневник, који се претвара у урнебесну исповест друштвеног и политичког стања у Србији...

Поред Бојана Љубеновића, свој допринос овој изузетној промоцији, дао је и глумац Јанко Радишић, који је овом приликом извео део своје нове монодраме „Е, мој Тодоре“, настале по мотивима књиге „Србијо, Бог ти помого“.