Стручни скуп "Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19"

Датум догађања

22/09/2020-24/09/2020

У организацији INternet CLUB-а и Библиотеке "Љубиша Р. Ђенић", 22, 23. и 24. септембра 2020. године ће се одржати библиотечки скуп, у просторијама Библиотеке на Златибору и у Чајетини, под називом "Библиотеке на интернету током пандемије COVID-19", чија је тема: Детерминација чинилаца који одређују ово време у реалном трајању и последице које проистичу – пресек стања и констатација нове реалности у раду библиотека.

Пандемија је поставила много тешких питања.
Питање свих питања је:
КАКО БИБЛИОТЕКАРИ РАДЕ СВОЈ ПОСАО?
После драматичних догађаја из првих месеци 2020. године постало је јасно да дигитална стратегија у библиотечкој делатности више није оно што је до сад било ни на локалном а поготово не на глобалном нивоу.
У најјачем удару пандемије догодило се незамисливо – у огромном броју случајева уобичајени начини личне комуникације буквално су престали.
Убрзо након првог удара пандемије, појавили су се први свеобухватни напори како да се у потпуности овлада ситуацијом и у том склопу да се прикаже како дигитализација може да трансформише постојећу праксу. Социјална дистанца готово тренуно фаворизује дигиталне облике комуникације.
У првом плану је утицај дигиталних технологија на то како корисници, али и даваоци услуга, могу да користе дигиталне алате побољшање свога рада, као и проширење делокруга својих интересовања.
Трансформациони потенцијал дигитализације потребно је искористити за стварање ефикасних, поузданих и одрживих библиотечкох услуга коришћењем ИНТЕРНЕТА.

АГЕНДА

„Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19“ - НОВА РЕАЛНОСТ У РАДУ БИБЛИОТЕКА

УТОРАК 22.09.2020.

13.30 -  15.00 Регистрација учесника на рецепцији КЛУБа МОНИКС.
16.00  - Полазак мини буса испред КЛУБа МОНИКС.
16.30 – 17.00 – Обилазак галерије и нове библиотеке на Златибору.
17.00 – 18.30  - УВОДНА СЕСИЈА – БИБЛИОТЕКЕ У КОВИД ОКРУЖЕЊУ
Председава - Гордана Рудић
Уводничар - Мирко Марковић
Тема: Детерминација чинилаца који одређују ово време у реалном трајању и последице које проистичу – пресек стања и констатација нове реалности у раду библиотека.
Видео линк комуникација  са Сузаном Данаиловом, директором Градске библиотеке „Браћа Миладиновци“ Скопље, С. Македонија, Јасмином Нинков, директором Библиотеке града Београда, Жељком Вучковићем, деканом ПФС УНС .
Након тога рад у пленуму.
18.45 - Повратак мини буса за КЛУБ МОНИКС.

СРЕДА 23.09.2020.

11.00 - Полазак мини буса за Чајетину, испред КЛУБа МОНИКС.
11.30 - Обилазак библиотеке у Чајетини.
12.00 - Реч домаћина, Снежана Ђенић
- Отварање  јавног курикулума скупа  и порука спонзора,  видео линк  са:
Дејаном Масликовићем, Помоћник министра културе за дигитализацију културног наслеђа и савременог стваралаштва
и Дејаном Ђукићем, директором РНИДСа
12.30 – Уводно предавање:
- УТИЦАЈ ОКРУЖЕЊА НА ЖИВОТ БИБЛИОТЕКА – Жељко Вучковић
13.00 – Панел сесија:
- ДИЈАГНОСТИКА БИБЛИОТЕЧКИХ АМПЛИТУДА У ДОБА КОВИДА -
Модератори: Гордана Рудић, Јасмина Нинков и Мирко Марковић
14.00 – On line biblio link „Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19“.
Укључење: Адам Софронијевић, УБСМ - Београд, Ведрана Лугић и Тихомир Маројевић Градска књижница и читаоница Винковци и Дарко Мирковић „Алтера“ Београд.
14.45 – 15.30 - ПРИМЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ
15.30 – Дискусије
16.00 - Повратак мини буса за  Златибор и КЛУБ МОНИКС.

ЧЕТВРТАК 24.09.2020.

10.30 – ЗАКЉУЧНА СЕСИЈА (у  КЛУБУ МОНИКС)
11.00 – Представљање интернет портала www.covid19.bibioteke.org.rs
12.00 – Свечани завршетак скупа и додела сертификата о учешћу.

Нова реалност  у раду библиотека