Промоција књиге „Српски спас у њедрима Бизерте” аутора Луке Николића

Промоција књиге Српски спас у њедрима Бизерте аутора Луке Николића одржана је у понедељак, 23. марта, у Свечаној сали Библиотеке у Чајетини.

Лука Николић је рођен 1954. године у селу Заовине, недалеко од Бајине Баште. Свој професионални пут започео је кроз војно образовање — након основне школе у родном крају, завршио је војну средњу школу у Сарајеву, а затим, захваљујући одличном успеху, и Војну академију у Београду. Официрску каријеру почео је у Ваљеву, у 20. гардијском пуку, али се током осамдесетих окренуо новинарству. Скоро деценију је провео у листу „Војник”, где је напредовао од новинара до главног уредника. Током ратних деведесетих имао је изузетно тешку и одговорну улогу — био је на челу Комисије за идентификацију погинулих при ВМА. Након рата, водио је Дом гарде на Топчидеру, а у пензију је отишао 1996. године са чином потпуковника. Ипак, када је почело НАТО бомбардовање 1999. године, поново се добровољно ставио на располагање војсци. Иако је официр по струци, у пензији се озбиљно посветио науци и историји. Написао је монографије „Србијо, мајко и маћехо (у издању наше установе), „Ратна дејства Ужичке војске у 1914. години”, „Уписани у векове”, „Класа као сложна породица” и објавио велики број научних радова из области српске војне историје и историје медицине.

Ова књига излази у коиздаваштву наше установе и Народне библиотеке Милош Требињац из Бајине Баште. Говори о прихвату, лечењу и опоравку Српске војске у северној Африци током Првог светског рата – од 1916. до 1919. године. У њој је документован боравак српске војске у Бизерти (Тунис), односно десетина хиљада војника који су кроз њу прошли. Прецизно су пописани сви војни транспорти, болнице и војна гробља на том простору. Књига је својеврсни споменик онима који су тамо оставили кости, спасавајући од заборава имена хиљада страдалих ратника сахрањених далеко од отаџбине, у чему се и огледа њен највећи допринос.

На промоцији су говорили уредник Душан Миловановић, рецензент др Вељко Тодоровић, музејски саветник и директорка Библиотеке Снежана Ђенић, испред издавача, као и сам аутор. Имали смо прилике и да погледамо одломке из документарног филма „Бизерта – повратак у легенду”, по мотивима књиге „Србијо, мајко и маћехо”.

Лука Николић је српским војницима сахрањеним на афричким гробљима вратио име и достојанство. Његов рад је резултат опсежних истраживања, методолошки спроведен и чињенично тачан, научан у правом смислу те речи. Такође, он је и мост између наше садашњости и прошлости, коју смо у обавези да чувамо и никада не заборавимо.