ШЕСТИ ЗЛАТИБОРСКИ ФЕСТИВАЛ ЦВЕЋА

У организацији Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“ Чајетина и Интернет клуба Србије из Љига, од 19. до 21. маја 2023. године, одржан је шести златиборски Фестивал пољског цвећа. Програм Фестивала је био пун дешавања, укључујући све генерације, од најмлађих до пензионера, а све у циљу приближавања хортикултуре целој популацији и реализацији пројекта „Хортикултурне библиотеке“.
Овом приликом уважени гости Библиотеке су били директорка Народне библиотеке Зворник, госпођа Нега Стјепановић, академска сликарка Ирена Палечек Радмановић, Југослав Влаховић, ликовни уметник и педагог, истакнути илустратор и карикатуриста и пензионисани професор Факултета примењених уметности из Београда и Мирко Марковић, дугогодишњи сарадник Библиотке и организатор фестивала, библиотекар-саветник, критичар књижевности за децу, председник Интернет клуба Србије, Љиг и дугогодишњи управитељ фондације Народне библиотеке Србије. 
Програм Фестивала започео је свечаним уношењем цвећа у Библиотке, у чему су водећу улогу имали ученици ОШ „Димитрије Туцовић“ из Чајетине, са наставницом Даницом Јевтић Шишовић. Затим је речи добродошлице публици упутила директорка Библиотеке, Снежана Ђенић: „Златибор је одабран да се у њему одржава Фестивал због своје раскошне лепоте и живописних пејзажа. Она је подсетила на речи престолонаследника Ђорђа Карађорђевића из 1905. када је истакао да се по својој романтичности Златибор може с пуним правом назвати Швајцарском без језера.  Директорка Библиотеке је такође цитирала запажања Јована Дучића из 1910.: „Ко није био на Златибору тај не зна шта је здраво место. Ко није јео на Палисаду код Милојке Јевремовић млад кајмак са карлице и мед, тај није јео храну што болеснога диже са постеље и мртвог оживљава.“
Програм је настављен беседом „Цвеће једног корена“, коју је публици представила директорка Народне библиотеке Зворник, из Републике Српске, госпођа Нега Стјепановић. "Свуда око нас је све више корова и трња, а нама упорно говоре да треба да се мјењамо из корјена. А како да промјенимо корјен а да останемо исти цвјет? Како да будемо неко други, а да останемо исти у свом лицу, и најважније оно - у свом срцу?  У радости и мудрости се враћамо својим корјенима, у радости израстали у здраве и вриједне и добре људе. И, на крају, драги пријатељи, све нам цвјетало и са лијеве, и са десне обале ријеке Дрине", рекла је беседница.
Академска сликарка Ирена Палечек Радмановић је овом приликом даривала библиотеци слику „Библиотека у цвећу“ , рекавши да ју је ова установа културе при првом сусрету оставила без даха како својом спољашношћу, тако и ентеријером, али и збивањима која се у њој организују."Радо сам прихватила могућност која ми се указала да покушам да осликам ову библиотеку и да некако мало извучем и свој лични доживљај ње , а и оно што она, као једна институција културе толико година усисава у себе и просто зрачи свим оним лепим догађајима који су се дешавали у овом простору. Леп је осећај да ваша слика остаје у овако једном простору!", нагласила је сликарка.
Овом приликом гост чајетинске библиотеке био је и професор Факултета примењених уметности из Београда, Југослав Влаховић, са својом изложбом од 85 цртежа под називом „Снага цвећа“.
"Моји радови су често црно-бели, али ово је заиста било инспиративно да уђем у боју, у то богатство цвећа и да искористим ову тему на један нови, оригинални начин. Цвеће је постало популарно и у моди, и у разним приликама, и чини ми се да га има више него у време када сам ја био "хипик" и када су политичари, чини ми се, слушали више младе људе и када је њихова реч и ангажман имала једну тежину", истакао је Влаховић.
Програм су употпунили и чајетински ђаци, говорећи стихове Десанке Максимовић, Драгана Лукића и Добрице Ерића      посвећене цвећу. 
Фестивал пољског цвећа се наставио у суботу, када је  у сали Библиотеке на Златибору уприличена промоција књиге „Снага цвећа“, аутора Југослава Влаховића, професора Факултета примењених уметности из Београда. Ово је уједно и прво књижевно вече одржано у просторијама огранка Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић, на Златибору. 
У недељу, последњег дана фестивала, учесници су прошетали улицама Чајетине, када је одржан мајски вашар.